Selko-pH
Selko-pH skutecznie obniża pH wody. W ten sposób Selko-pH przyczynia się do poprawy strawności składników paszy i utrzymania stabilnej mikroflory jelitowej. Efektem tego są zdrowe zwierzęta o optymalnej wydajności.
W celu zapewnienia bezpieczeństwa produkcji jaj i ochrony zdrowia niosek należy zastosować optymalne środki zarządzania ryzykiem związanym z mikotoksynami.
Woda, najważniejszy, a zarazem najbardziej zaniedbywany składnik pokarmowy, ma ogromny wpływ na wydajność zwierząt. W rzeczywistości, większość zwierząt pije około dwa razy więcej niż je, co sprawia, że jakość mikrobiologiczna wody ma kluczowe znaczenie dla ich zdrowia. Zalecamy stosowanie kompleksowego programu bezpieczeństwa biologicznego i zarządzania gospodarstwem, który zaczyna się od dobrej wody u źródła i zapewnia higieniczne warunki w całym systemie wodnym.
Pasze dla zwierząt są bezustannie narażone na zepsucie lub skażenie przez drobnoustroje chorobotwórcze, takie jak Salmonella, E.coli, pleśń i drożdże. Oznaki skażenia paszy to zbrylone cząstki, nieprzyjemny zapach i zmiana koloru. Zła higiena paszy może prowadzić do obniżenia poziomu energii, jak również witamin A, D3, E, K i tiaminy dostępnych dla zwierzęcia; w przypadku pleśni może dojść do obniżenia smakowitości. Kontrolę jakości paszy ułatwia analiza laboratoryjna, która pozwala określić poziom organizmów powodujących psucie się paszy.
Receptura paszy dla kur niosek wymaga zastosowania składników odżywczych dla utrzymania optymalnej wydajności oraz, co równie ważne, dla poprawy nieśności i powtarzalnej, wysokiej jakości jaj. W praktyce, nioski są żywione różną paszą na przestrzeni swojego życia, w oparciu o zmieniające się potrzeby cyklu produkcyjnego. Stosuje się, na przykład, wyższe poziomy składników odżywczych w paszy przednieśnej. Zawartość minerałów w diecie niosek, w tym odpowiednia ilość wapnia (Ca) i fosforu (P), jest kluczowa dla wspierania prawidłowego procesu formowania jaj i jakości skorupy. Strategie żywieniowe, takie jak split feeding, mają na celu poprawę jakości skorupy oraz zmniejszenie kosztów paszy i ograniczenie wydalania (niewykorzystanych) składników odżywczych.
Jakość surowców paszowych jest kluczowym elementem wysokiej jakości żywienia, które dostarcza niezbędnych składników odżywczych dla optymalnego zdrowia, wydajności niosek i jakości jaj, co wpływa korzystnie na wyniki ekonomiczne hodowli.
Jednak wraz ze wzrostem liczby dostępnych nowych składników paszowych o zmiennej jakości, ocena ich jakości może być prawdziwym wyzwaniem.
Wykorzystując zarówno sprawdzone, jak i nowe metody analizy paszy, możemy pomóc w opracowaniu optymalnego żywienia dla niosek, w oparciu o dokładne dane dotyczące zawartości białka, energii, proporcji Ca:P, a nawet obecności mikotoksyn.
Mikroelementy śladowe, takie jak cynk, miedź i mangan są niezbędne dla wzrostu i rozwoju kur niosek. Dostarczanie tych pierwiastków śladowych w niewłaściwej formie i ilości - albo zbyt niskiej albo zbyt wysokiej - może negatywnie wpłynąć na produkcyjność niosek. Zapewnienie optymalnego poziomu tych składników mineralnych wspomaga wiele funkcji życiowych niosek, w tym produkcję i jakość jaj, reprodukcję i rozwój zarodków, odpowiedź immunologiczną i oksydacyjną oraz zdrowie.