Program Efektywności Produkcji
Wspieranie zwierzęcia w osiągnięciu jak najwyższego poziomu wydajności i efektywności wykorzystania paszy przy zachowaniu odpowiedniego stanu zdrowia.
Miarą wydajności kur niosek jest liczba wyprodukowanych przez nie w ciągu roku jaj. Dlatego należy pamiętać o zapewnieniu kurom odpowiedniego żywienia oraz wygodnego, dobrze oświetlonego miejsca, bez ryzyka wystąpienia chorób i stresu, które mogą być przyczyną spadku produkcji jaj.
Wysoka i stabilna jakość jaj konsumpcyjnych oznacza ich wyższą wartość handlową, co przekłada się na zwiększenie rentowności hodowli. Najważniejszymi parametrami ogólnej jakości jaj są: jakość skorupy i białka, kolor żółtka, czystość, wielkość, jednorodność i brak Salmonelli. Formowanie wysokiej jakości skorupy jaja wymaga znacznej ilości wapnia, który kura pobiera z paszy. Dlatego też w przypadku starszych kur konieczne może być zapewnienie dodatkowych środków żywienia, ponieważ ich zdolność do wykorzystania wapnia znacznie spada, podczas gdy masa jaj wzrasta.
Wspieraj optymalną produkcję jaj poprzez utrzymywanie jednorodnej, prawidłowej wagi ptaków w krytycznym okresie odchowu. Ponieważ pisklęta rozwijają się w młode kury w ciągu pierwszych 15-18 tygodni życia, zminimalizuj wahania ich wagi, które mogą spowodować opóźnienia w rozpoczęciu produkcji jaj.
Właściwe zarządzanie żywieniem i utrzymanie dobrego stanu zdrowia w stadzie jest kluczem do optymalizacji wydajności.