Program Efektywności Produkcji Trzody Chlewnej
Program Efektywności Produkcji wspiera zwierzęta w osiągnięciu jak najwyższego poziomu wydajności i efektywności wykorzystania paszy, przy jednioczesnej dbałości o dobrostan i zdrowie zwierząt.
Wydajność reprodukcyjną można najlepiej wspierać przez połączenie rozsądnego zarządzania hodowlą i żywienia zoptymalizowanego w taki sposób, aby spełnić wymagania loch na różnych etapach reprodukcji. Właściwe żywienie pozwala lochom żyć zdrowiej i dłużej, dostarczając silniejsze prosięta podczas większej ilości cykli reprodukcyjnych.
Utrzymanie właściwego bilansu energetycznego na poszczególnych etapach produkcji zapewnia optymalną kondycję i wydajność lochy. W okresie ciąży wskaźnik kondycji ciała nie powinien być zbyt wysoki, natomiast w okresie laktacji należy ograniczyć jego obniżanie się. Może to stanowić duże wyzwanie dla producentów, ponieważ potrzeby żywieniowe w okresie laktacji są bardzo wysokie, a możliwości pobrania paszy często ograniczone.
Nowoczesna genetyka loch przyczyniła się do zwiększenia liczebności miotu każdej lochy. W rzeczywistości, dzisiejsze lochy o wysokiej płodności mają tak duże mioty, że produkcja siary i mleka nie zaspokaja potrzeb prosiąt. Ma to zasadniczy wpływ na zdrowie prosiąt ponieważ siara uruchamia ich system odpornościowy. Optymalna dawka żywieniowa dla loch i wsparcie żywieniowe dla prosiąt, zaczynając od najwcześniejszych etapów determinują zdrowie lochy i zapewniają prosiętom dobry start w życie.
Holistyczne podejście do żywienia, zarządzania i płodności jest kluczem do poprawy wydajności loch.