Program zarządzania ryzykiem mikrobiologicznym
Program ten ma na celu dostarczenie kompleksowej i zintegrowanej wiedzy pozwalającej na skuteczne zarządzanie mikotoksynami.
Surowce paszowe i ich jakość są narażone na wpływ czynników fizycznych, chemicznych, a zwłaszcza mikrobiologicznych, w tym bakterii, pleśni, drożdży i mikotoksyn. Kontrola poziomu bezpieczeństwa pasz wymaga zintegrowanego podejścia, obejmującego kontrole na każdym etapie łańcucha dostaw pasz.
Dzisiejsze lochy są wysoce wydajne i bardziej wymagające jeśli chodzi o zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Aby wykorzystać najwyższy potencjał loch, konieczne jest stosowanie paszy dostosowanej do potrzeb zwierzęcia oraz odpowiedniego programu żywienia. Hodowcy, którzy skupią się na optymalnym zarządzaniu programami żywieniowymi, zwiększą długowieczność swoich wysokoproduktywnych loch zgodnie z oczekiwaniami.
Woda jest najważniejszym i jednocześnie najbardziej zaniedbywanym składnikiem pokarmowym. Wysoko wydajna locha, która rodzi 14-16 prosiąt, produkuje od 14 do 15 litrów mleka dziennie. Picie dużych ilości czystej, świeżej wody w okresie laktacji umożliwia lochom wyprodukowanie odpowiedniej ilości mleka dla dużych miotów. Mikrobiologiczna jakość wody ma ogromny wpływ na zdrowie i wydajność zwierząt.
Dlatego też hodowcy powinni starannie monitorować warunki higieniczne, zaczynając od źródła i kontynuując w całym systemie wodnym. Zachęcamy do uczynienia higieny wody integralną częścią każdego programu bezpieczeństwa biologicznego i zarządzania gospodarstwem.
Efektywne zarządzanie stadem loch jest połączeniem dobrych praktyk w obszarze zdrowia, zróżnicowania i optymalizacji żywienia oraz rozsądnego gospodarowania na fermie.