Wpływ stresu cieplnego na produkcję i dobrostan zwierząt
Zwiększone ryzyko infekcji: Z powodu stresu i możliwej kwasicy żwacza spadnie odporność krów. Połączenie wysokich temperatur i wilgotności tworzy środowisko, w którym łatwo mogą rozwijać się patogeny. To zwiększone ryzyko infekcji w oborze może prowadzić do częstszego występowania chorób.
Niższa produkcja mleka utrzymująca się przez dłuższy okres: Stres cieplny może powodować spadek produkcji mleka trwający dłużej niż okres bezpośredniego dotknięcia stresem. Badania wskazują, że stres cieplny prowadzi do śmierci większej liczby komórek w tkance wymienia, co może przyczyniać się do długotrwałego spadku wydajności mlecznej. Na przykład krowy, które doświadczyły łagodnego stresu cieplnego w suchym upale, produkowały o 6,3 kg mniej mleka dziennie w kolejnym okresie laktacji.1 Ponadto jałówki urodzone przez krowy poddane stresowi cieplnemu wykazywały znacznie niższą wydajność mleczną przez pierwsze trzy kolejne okresy laktacji, ze spadkami odpowiednio o 2,2 kg/dzień, 2,3 kg/dzień i 6,5 kg/dzień.2
Wpływ na krowy zasuszone i cielęta: Krowy ciężarne i ich nienarodzone cielęta są szczególnie narażone na stres cieplny. Masa cieląt urodzonych podczas lub po okresie upałów jest zwykle niższa po urodzeniu i są one bardziej podatne na choroby. Ten stres we wczesnym okresie życia może mieć długotrwałe skutki, wpływające na niższą produkcję mleka i krótszą długość życia produkcyjnego. Aby zniwelować te skutki, ważne jest zapewnienie dobrej wentylacji w miejscach przebywania krów zasuszonych, na przykład za pomocą wentylatorów, aby zapewnić chłodniejsze i bardziej komfortowe środowisko zarówno dla krów, jak i ich rozwijających się cieląt.