Program zarządzania ryzykiem związanym z mikotoksynami
Program ten ma na celu dostarczenie kompleksowej i zintegrowanej wiedzy pozwalającej na skuteczne zarządzanie mikotoksynami.
Skuteczne zarządzanie ryzykiem związanym z mykotoksynami jest niezbędne w hodowli kurcząt brojlerów. Mikotoksyny mogą negatywnie wpływać na pobieranie paszy, przyrost masy ciała, zdrowie jelit i odporność, a także pogarszać współczynnik wykorzystania paszy (FCR) i wpływać na śmiertelność. Optymalna kontrola ryzyka obejmuje zakup wysokiej jakości surowców oraz monitoring podczas przechowywania surowców i paszy.
Jakość mięsa drobiowego zależy od wielu czynników, w tym genetyki, przetwarzania i żywienia zwierząt. Niektóre składniki paszy lub dodatki, takie jak witamina E i selen, mogą również wpływać na jakość tuszy i mięsa drobiowego. Tradycyjnie, pasze dla brojlerów były opracowywane tak, aby promować maksymalną wydajność zwierząt. Jednakże, ten rodzaj wysoko skoncentrowanej i bogatej w białko diety może być kosztowny i negatywnie wpływać na rentowność hodowli. Zalecamy kompleksowe podejście do recepturowania pasz, które zapewni hodowcy optymalizację wydajności i produkcji brojlerów przy jednoczesnym zachowaniu zdrowia i dobrostanu zwierząt oraz osiągnięciu celów zrównoważonego rozwoju. Obejmuje to analizę kosztów surowców, warunków rynkowych, generowanych przychodów oraz wykorzystanie nowych lub alternatywnych komponentów paszowych.
Woda, najważniejszy, a zarazem najbardziej zaniedbywany składnik pokarmowy, ma ogromny wpływ na wydajność zwierząt. W rzeczywistości, większość zwierząt pije około dwa razy więcej niż je, co sprawia, że jakość mikrobiologiczna wody ma kluczowe znaczenie dla ich zdrowia. Zalecamy stosowanie kompleksowego programu bezpieczeństwa biologicznego i zarządzania gospodarstwem, który zaczyna się od dobrej wody u źródła i zapewnia higieniczne warunki w całym systemie wodnym.
Pasze dla zwierząt są bezustannie narażone na zepsucie lub skażenie przez drobnoustroje chorobotwórcze, takie jak Salmonella, E.coli, pleśń i drożdże. Oznaki skażenia paszy to zbrylone cząstki, nieprzyjemny zapach i zmiana koloru. Zła higiena paszy może prowadzić do obniżenia poziomu energii, jak również witamin A, D3, E, K i tiaminy dostępnych dla zwierzęcia; w przypadku pleśni może dojść do obniżenia smakowitości. Kontrolę jakości paszy ułatwia analiza laboratoryjna, która pozwala określić poziom organizmów powodujących psucie się paszy.
Mikroelementy śladowe, takie jak cynk, miedź i mangan są niezbędne dla wzrostu i metabolizmu brojlerów. Dostarczanie tych pierwiastków śladowych w niewłaściwej formie i ilości - albo zbyt niskiej albo zbyt wysokiej - może negatywnie wpłynąć na wydajność brojlerów. Zapewnienie optymalnego poziomu tych składników mineralnych wspomaga wiele funkcji życiowych ptaków, w tym poprawę przrostów odpowiedź immunologiczną i oksydacyjną oraz zdrowie.
Bezpieczeństwo oraz wysoka jakość paszy i wody są podstawą zdrowego wzrostu brojlerów.